ice factory kissimmee coupons niagara falls casino gift cards puppies are not gifts urban outfitters coupon code 2015 december rinaldi pasta sauce coupons 2012 zingarate forum coupon
Meta Açıklama Nedir? Nasıl Yazılır?

Meta Açıklama Nedir? Nasıl Yazılır?

Meta açıklama site içeriğinizin Google Serp sonuçlarında gözüken açıklama kısmıdır. Web sayfasının kısa bir açıklamasını gösteren HTML etiketidir. Google ve diğer arama motorlarının arama sonuçlarındaki tıklama oranını büyük ölçüde arttırdığı ispatlanmıştır. Dünya üzerinde ve ülkemizde en çok kullanılan arama motoru olan Google meta açıklamaların maksimum 160 karakterlik kısmını göstermektedir. Bu yüzden her sayfanın meta açıklaması maksimum 160 karakter olmalıdır. Daha fazla ve uzun olan açıklamaların 160 karakterden sonrası arama sonuçları arasında gösterilmemektedir.

Meta Açıklama Nasıl Yazılır?

Meta açıklama sayfa konunuz alakalı şekilde yazılır. Bu kısım boş bırakılır ise Google sitenizden belli bir kısmı otomatik olarak çeker. Manuel olarak doldurulduğu taktirde ise kendi istediğiniz şekilde doldurabilirsiniz. Meta açıklama yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri tıklama oranını arttıracak şekilde yazılmalıdır. Ayrıca her sayfa için özel ve benzersiz olarak yazılmalıdır.

Örneğin bir hizmet sayfanız var ise şu şekilde yazabilirsiniz:,

[anahtar kelime] için en uygun fiyatlar ve yüksek müşteri memnuniyeti yıllardır hizmet veriyoruz. Bizlere ulaşarak kısa sürede kaliteli hizmetimizden yararlanın

Meta Açıklama Nereye Yazılır?

Meta açıklamalar, WordPress gibi sistemler kullanıyorsanız kullandığınız Yoast, All in SEO, Rank Math gibi SEO eklentilerinin kısımlarından yazabilirsiniz. Her oluşturduğunuz sayfa için özel meta başlık ve meta açıklama alanları hazır olarak gelmektedir. Snippeti düzenle kısmından istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Eğer özel bir yazılım kullanıyorsanız sayfala ayarlarınızın içine aşağıdaki kod parçacığını ekleyerek özgün bir şekilde oluşturabilirsiniz.

<Head>

<meta name=”description” content=”Meta açıklama nasıl yazılır nereye yazılır ve nelere dikkat edilmesi gerekir gibi konuları öğrenmek için sitemizi ziyaret edebilir ve örneklerimize göre yazabilirsiniz.” />

</ Head>

Meta açıklamalar kaç karakter olmalıdır?

Oluştuğunuz açıklama kaç karakter olursa olsun Google bu açıklamayı 155 ile 160 karakter arasında kısaltarak SERP sonuçlarında gösterir. Manuel olarak oluşturduğunuz açıklamaların konusunu ve tıklama oranının ya da dönüşüm oranını arttıracak call to action kısmını 160 karakter içinde belirtmelisiniz. Bunun haricinde optimal açıklama uzunluğu 70 – 160 karakter arasında olmalıdır.

Not : Siz açıklama girseniz bile SERP sonuçlarında her zaman yazdığınız meta açıklama gözükmez. Google sayfanızdan seçtiği kısımları gösterebilir. Bunun en başlıca sebebi yazdığınız içerik ve açıklamanızın uyumsuz olmadığını düşünmesidir.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir