nice bday gifts money laundering gift cards baby first birthday gift redbox coupon 2016
Satışları Artırmak ve SEO Çalışmalarını Geliştirmek İçin Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalıdır?

Satışları Artırmak ve SEO Çalışmalarını Geliştirmek İçin Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalıdır?

Sosyal medya platformları hem hemen herkesin var olmasından dolayı hem de o sosyal medya platformlarının arama motorları üzerinde var olması nedeniyle SEO çalışmalarınız üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Doğru stratejiler uygulandığında, kâr marjınızın artmasında ve büyümenizin yanı sıra etki alanı otoritenizde artış sağlar. Buna ek olarak sıralamalarınızda bir artış görebilirsiniz. Sosyal medyada başarılı olmak, görünür bir marka varlığına ve yüksek kaliteli içeriğe bağlıdır ve bu çaba karşılığını verir. Bu amaçla, başlamanıza yardımcı olacak bazı fikirler şöyledir:

Kullanılacak Doğru Platformu Seçmelisiniz

Her sosyal medya platformu eşit oluşturulmamıştır. Bazıları küçük işletmeler ve yaşam tarzı ürünleri için uygun, diğerleri ise B2B şirketleri ve profesyonel hizmetler için daha uygundur. Hedef kitlenizin zamanını nerede geçirmeyi sevdiği üzerinde çalışarak biraz zaman geçirin ve çabalarınızı orada yoğunlaştırmalısınız.

Topluluğunuzu Oluşturmalısınız ve Büyütmelisiniz

Takipçi sayınız ve bağlantılarınızın sıralamanız üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bir düşünün: 50 takipçisi olan bir şirket, bir milyonun üzerinde olan bir şirket ile aynı miktarda etkileşim ve yetkiye sahip olmayacaktır. Yine de birkaç bin takipçi elde etmek kolay değildir.  Google, takipçilerinizin kalitesini bilmektedir.

Bunun yerine, topluluğunuzu organik olarak büyütmeniz gerekir. Yavaş bir süreçtir, ancak stratejiniz ve gönderilerinizle tutarlıysanız etkilidir. Benzersiz, ilginç ve yararlı içerik yayınlamaktan müşterilerinizle konuşmaya kadar, aşamalı olarak daha fazla takipçi çekmek için yapabileceğiniz birçok eylem vardır.

Topluluğunuz sadece takipçilerle yetinmiyor. Sosyal etkileyicileri etkili bir şekilde kullanmak son derece güçlü olabilir. Bir araştırmaya göre, Twitter kullanıcılarının neredeyse yüzde 40’ı, bu konuda etkileyici bir gönderi gördükten sonra bir ürün satın almak istedi.

Bu, satışlarınızı artırmak için harika bir yoldur. Etkileyici bir pazarlama stratejisi geliştirin ve müşteri tabanınız büyüdükçe izleyin. Farklı yaklaşımları deneyebilirsiniz: ürününüzü etkileyicinin fotoğraflarında veya videolarında öne çıkarın veya onlardan sizinle deneyimleri hakkında paylaşımda bulunmalarını isteyin. İncelemeler veya öğreticiler gibi daha doğal sosyal kanıt içeriğine de bakabilirsiniz.

Etkileyicilerin size nasıl özgün ve kaliteli bağlantılar sağlayabileceği konusunda da çok düşünmelisiniz. Kullandıkları aynı çevrimiçi alanlarda harika içerikler yayınlayarak, dikkatlerini çekme şansına sahip olacaksınız, bu da çalışmalarınızı sosyal medya ve (eğer şanslıysanız) yüksek değerli kişisel web siteleri aracılığıyla paylaşmalarına yol açacaktır.

Katılımı ve Sosyal Paylaşımı Teşvik Etmelisiniz

Sosyal medyada insanlar düzenli olarak yeni içerik görmek isterler. Talebe ayak uydurmak ve alakalı içerik yayınladığınızdan emin olmak için bir sosyal içerik takvimi oluşturmanız gerekir. Bunu yaparak, daha fazla siteyi oluşturduklarınıza geri dönmeye teşvik edebilirsiniz. Ve çeşitli dış bağlantıların sayısını artırmaya başladığınızda, otoriteniz buna göre artacaktır.

Bu artan otorite, yine de dış bağlantılarla bitmeyecek. Sosyal paylaşım, markanızı veya içeriğinizi doğrulamak için aynı derecede önemlidir ve etki alanı otoritenizi geliştirebilir. Bu nedenle, gönderilerinizi ne kadar çok kişi beğenebilir ve paylaşabilirseniz o kadar iyidir. Bunu yapmanın, ilişkilendirilebilir, ilginç içerikler yayınlamaktan ‘beğen ve paylaş’ yarışmaları düzenlemeye kadar birçok yolu vardır.

İçeriğinizi ne kadar çok kişi paylaşırsa, o kadar çok yeni takipçi toplarsınız ve ne kadar çok takipçi alırsanız o kadar çok paylaşım alırsınız. Bu, kendi kendine beslenecek ve sonunda sağlam, bağlı bir topluluk oluşturacak bir döngüdür.

Müşterilerin Fikirlerini Dinlemelisiniz

Sosyal medya, müşterilerinizi dinlemenin ve ne düşündüklerini anlamanın bir yoludur. Bu, kilidinin açılmasını bekleyen bir veri hazinesidir: markanız, rakipleriniz ve sektörünüz hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Ek olarak, takipçilerinizin ne tür içerik aradığını görebilir ve içerik portföyünüzdeki boşlukları tespit edebilirsiniz.

Sorunlarının ne olduğunu keşfedin ve ürünlerinizin veya hizmetlerinizin bunları çözüp çözemeyeceğini görün. İhtiyaçlarını daha iyi karşılamak için tamamen yeni bir şey yaratmak için bir ampul anı bile yaşayabilirsiniz.

Tamamen yeni bir iş kurmaya çalışıyorsanız veya varlık olarak satın alınan bir mağazayla başlıyorsanız (web sitesi çevirme e-ticaret dünyasında yaygın hale geldi.  Kapsamlı bir pazarlama stratejisi uygulamaya başladığınızda, hedef kitlenizin ne aradığına dair çok yönlü bir fikriniz olacak.

Müşterilerinizle çalışmalısınız

Müşterilerinizle çalışmak, sosyal medyayı kullanarak satışlarınızı büyütmenin güçlü bir yoludur. Olapic tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ABD merkezli tüketicilerin yüzde 70’inin , diğer müşteriler tarafından yaratılan ilişkilendirilebilir veya olumlu bir imaj gördükten sonra bir ürün satın alma olasılığı daha yüksek.

Müşterinin satın alma yolculuğunun nasıl işlediğini hepimiz biliyoruz ve çoğu zaman, ürünle ilgili ciddi araştırmalar içerir genellikle diğer tüketiciler tarafından yazılan içeriği içerir. Müşteri tarafından oluşturulan bu incelemeler, yeni bir markadan satın alma veya pahalı bir ürüne yatırım yapma konusundaki endişeleri ve endişeleri hafifletmeye yardımcı olabilir.

Müşterilerinizi incelemelerini, gönderilerini ve resimlerini paylaşmaya teşvik edebilirseniz, emrinizde bir kullanıcı tarafından oluşturulan içerik cephaneliğine sahip olacaksınız. Bunu kendiniz paylaşabilir veya müşterilerinizin hesaplarından yeniden yayınlayabilirsiniz. Hedef kitlenizle etkileşimde başarılı olursanız, bazı güçlü marka savunucuları kazanabilirsiniz.

Reklamcılığa Yatırım Yapmalısınız

Harika içerik oluşturuyor ve takipçilerinizle ve müşterilerinizle etkileşim kuruyorsanız ancak yine de takipçilerinizde büyük bir artış görmüyorsanız, sosyal reklamcılığı düşünmelisiniz. 

 Platformların farklı reklam yöntemleri olduğunu unutmayın. Instagram’da içeriğinizin Hikayelerde ve insanların akışlarında görünmesini sağlayabilirken, LinkedIn’de sponsorlu gönderileri dağıtmanın yanı sıra InMail aracılığıyla doğrudan mesajlar gönderebilirsiniz. Sosyal reklamcılık, yeni veya bilinmeyen bir işletmeyi çevrimiçi olarak öne çıkarmanın en iyi yolu olabilir.

Sosyal medya size markanızı istediğiniz gibi şekillendirme şansı verir. Sizi doğrudan müşterilerinize bağlayarak vizyonunuzu, değerlerinizi ve kişiliğinizi aktarmanıza olanak tanır. Herhangi bir işletme için  ister bir başlangıç, ister kişisel bir proje ya da tamamen yeniden inşa  hem SEO hem de satış stratejisi için önemli bir araçtır. Doğru anlayın ve yalnızca ürünlerinizi veya hizmetlerinizi değil, aynızamanda markanızı da seven mutlu ve ilgili müşterilerle bir iş kuracaksınız.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir