omaha lancers ticket coupons fred meyer electronics coupons 2013 jcpenney printable coupons 10 off 25 september 2013 theatre directors gift ideas
Site Otoritesi Arttırmanın 5 Yolu

Site Otoritesi Arttırmanın 5 Yolu

Kaliteli, yeterli ve otoriter bir site hazırlamak çok da kolay değildir. Hele bu sitenizin hedeflediğiniz kelimelerde yükselmesi ve ziyaretçi getirmesi, hedef kitlenize ulaşması zor ve de zahmetli bir iştir. Sitenizin internet ortamından adından söz ettirmesi, markalaşması, insanları tarafından beğenilmesi, paylaşılması retweet edilmesi ve linkler verilerek ziyaretçi yönlendirilmesi de çok kolay değildir. Bunlar aslında SEO çalışmalarınında gereksinimleri arasında yer alır. Sitenize düzenli özgün ve yararlı içerik girmek şüphesiz ki bir çok açıdan size büyük fayda sağlayacaktır. Sitenize gelen ziyaretçilerin aradıklarını sunmak ve onların ihtiyaçlarını karşılamak içerik stratejinizin belki de en önemli unsurudur. Şimdi bunları sağlamak için size içeriğin seo etkisi ile ilgili bazı tavsiyeler vereceğiz.

Sitenizi Mutlaka Güncel ve Özgün Tutun

Hem arama motorları hem de kullanıcılar sitelerin ve içeriklerin güncelliğine çok önem verirler, dolayısıyla da site sahipleri de buna çok büyük önem vermelidir. Sitenizi etkili kullanabilmek için gerekli ilgili çekmek için düzenli olarak kalite içerikler yayınlamalı ve gereken güncellemeleri de mümkün olan en kısa zamanda yapmalısınız. Sitenin hedeflediği alanlara göre yeni içerik girilme sıklığı değişir ama bu noktada değişmeyen tek şey ne kadar çok içerik girilirse ve site ne kadar güncel tutuluyorsa o kadar faydalı olacağıdır. Burada dikkat etmeniz gereken husus siteye sadece içerik girmiş olmak için içerik girmemeniz gerektiğidir. Sitenizde bulunan benzer içerikleri ve kopya sayılacak içerikleri girmeyiniz, mutlaka kaliteli ve benzersiz içerikler giriniz.

İçerikler Konuya Vakıf Yazarlar Tarafından Oluşturulmalı

Otoriter Site

site otoritesi attırma

İçerikleri özgün yazmak ve sayfaları güncel tutmak yeterli midir ? Tabi ki değildir. Alakasız kelimeler biraraya getirilerek anlam bütün olmadan değişik kelimelerle içerikler de yazılabilir, bu içerikler özgün de olabilir hatta bu içerikler düzenli olarak sitede de yayınlanabilir ama bunun bir faydası olmaz. Kullanıcı yazının daha ilk paragrafını okurken siteyi terk eder eminim. Böylece hem diğer sayfalarınızı ziyaret ettiremezsiniz hem de ürün veya hizmetleriniz hakkın bilgi veremezsiniz. Oysa kaliteli ve konuya vakıf, bilgili, tecrübeli saygınlık uyandıracak birinin yazdığı yazı kesinlikle kulanıcının da beğenisi kazanacak ve sitenize olan saygısı da güveni de artacaktır. Belki bilgi, birikim ve deneyimimizden yararlanmak için sorular sorucaklar. Sitede verilen cevaplar da aynı parelelde olmalıdır. Doğru yönlendirmelerle insanları doğru sonuçlara ulaştırsanız, insanlar doğru sonuçlar almak için yine sizin yönlendirmelerinize ihtiyaç duyabilirler. Emin olun kimse boş bir yazıyı okuyarak vaktini harcamak istemez ama faydalı ve ilgi duyulacak içerikler hem sitenize olan ilgili artırır hem de sosyal ağlarda, e-mail yoluyla ve kulaktan kulağa paylaşılarak daha fazla ziyaretçi çeker.

Son zamanlarda bir çok site sahibi sitesine özgün içerikler eklemek için vakit ayıramadığından dert yanarak makale yazarlarından destek alıyor. Eğer siz de makalelerinizi yani site içeriğinizi başkasına yazdırıyorsanız mutlaka konunun uzmanı biri tarafından gözden geçirildiğine emin olun. Özgün olmayan, anlam bütünlüğü olmayan ve kalitesiz içerikleri sitenizde yayınlamayın. Gerçekten bilgi, birikim ve tecrübe gerektiren içerikler için mutlaka konuya tamamen hakim kişilerden bu içeriği oluşturmasını isteyiniz. Mesala eğer SEO için bağlantıların optimizasyonu başlıklı bir yazıyı siteme eklemek istiyorsan bunu ancak ancak bu konuya hakim olduğunu düşündüğüm birine yazdırarak siteme yüklemek lazım, gibi. Ayrıca ping servisleri ne işe yarar adlı konumuzu okuyarak daha hızlı şekilde index alma şansına sahip olabilirsiniz.

Kullanıcıları Etkileyin ve Semtapik Olun

Öncelikle belirtmem gerekir ki kimse şimdi yazacaklarımı üstüne alınmasın; tamamen genel olarak yazıyorum. Zaten kimseyle de bu konuda gereksiz bir polemiğe girmem. Evet, ne dedik kullancıları etkileyin ve sempatik olun. Aslında konuya 2. madde de kullancıları nasıl etkileyebileceğinizi yazdım. Buna ek olarak açık sözlü, samimi ve dürüst bir yazar olmanızı tavsiye ederim. Eğer yazılarını okuyanlar sizin bu karakterlere sahip olduğunuzu düşünürse diğer yazılarınızı da okur ve ileride yazacağınız yazıları da merakla bekler. Aksini düşünürse sağ üstteki kırmız çarpı işareti sizinle olan ilişkisini sonlandırabilir.

Gelelim sempatik olun kısmına. Aslında bunu da etkiliyeci olmaktan çok ayırmayacağım. Hepiniz mutlaka yazıları okuyan kişileri etkilemek için onların anlamını bilmediğini düşündüğü kelimeleri kullanan ya da İngilizce kelimeler kullanan yazarların yazılarını okumuşsunuzdur. Kelime örnekleri vermiyeyim üstüne alınan olabilir. Size nasıl geliyor bilmiyorum ama bana okuyucu etkilemek adına yazılmış gibi geldiği için çok antipatik geliyor. Bu aslında bir pazarlama staretejisidir de ama bundan hoşlanmayanların sayısı da az değil. Bir de bu yazarlar herşeyin en iyisi bilir edalarında ve ukalaca yazdıklarında daha da antipatik geliyorlar. Kullanıcıları etkilemek demek az bilinen ya da İngilizce kelimeleri kullanmak veya ukalık, kendini beğenmişlik yapmak demek değildir. Rakiplerine karşı salgırgan, suçlayıcı ve aşalayıcı tavırlar sergileyen, saygı duyulmadığı izlenimi yaratan içerikler de yine antipatik bir hava yaratır. Kullanıcılar da bu antipatik içerikleri pek sevmez.

Bağlantı Vererek Kaynak Göstermekten Korkmayın

Okuyucunuz sitenizde yayınladığınız bir yazıyı okurken onun için yararlı olabilecek kaliteli veya resmi sitelere bağlantı verin. Bu bağlantıları ister dofollow isterse nofollow kodu ile verin; gerekli bir yerde kullanıcının işine yaracak bağlantıları kaliteli sitelere vermekten korkmayın. Örnek verecek olursak eğer green card başvurusu ile ilgili bir makale yazdıysak green card başvurunuzu şu adresten yapabilirsiniz şeklinde resmi siteye link verebilirsiniz. Bu hem kullanıcı için faydalı olacaktır hem de arama motorları sitenizin paralel içeriklerden kaliteli yerlere link vermenizden dolayı bunu olumlu algılayacaktır.

Yine, eğer sitenizde alıntı yazılar varsa bunları da kaynak göstererek linkleyiniz. Sitenizi okuyan kişi bu yönlendirmenizden dolayı yazının asıl sahibine gösterdiğiniz saygıyı anlayacak ve belki kendisi de size aynı saygıyı göstermek kararı alacaktır. Yazının sahibi de aynı şekilde sizin diğer yazılarınızı veya kendisini kaynak gösterdiğiniz yazının URL’sini farklı mecralarda paylaşabilir.

Sosyal Medyayı Kullanın

Siteleriniz için Sosyal Medya gerçekten kullanılması gereken büyük bir güç. Sitenizin kullancılara ulaşması ve sosyal medya kullancıları tarafından paylaşılması size çok büyük katkı sağlayacaktır. G Plus, Facebook, Twitter, Friendfeed, Delicious, Pinterest .. vb gibi siteler bu konuda gerçekten çok etkilidir. Bu konuda zaman buldukça hangi siteyi nasıl daha etkili kullanabileceğinize dair yazılar yazacağız. Hedef kitleniz ile ve hedef kitlenizin takip ettiği kişiler ile etkileşimde olmanızı avantaja çevirmelisiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir