coupon keeper staples office furniture coupons balance on gift card visa wonderboxx coupons
WordPress SEO Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

WordPress SEO Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

WordPress dünya üzerinde en çok tercih edilen, SEO alt yapısı diğer platformlara göre çok daha iyi düzeydedir. Bu yüzden e-ticaret siteleri ve büyük firmalarda da dahil olmak üzere ya WordPress internet sitesi ya da worpdress alt yapısı kullanmaktadır. Eğer hedefiniz Google üzerinde üst sırada çıkmak ise WordPress sistemler gerçekten işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda ücretsiz birçok eklenti sayesinde işlerinizi çok daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. WordPress SEO işlemleri de oldukça basit ve hızlı şekilde ilerlemektedir. Çoğu kısmı eklenti ve eklentilerin ayarları ile gerçekleştirdiğimiz için bizlere büyük avantaj sağlamaktadır.

Aynı zamanda WordPress sistemler açık kaynak olması sebebiyle üzerinde istediğiniz değişikliği yapma imkanını size sağlamaktadır. Kullanıcısının çok olmasından dolayı herhangi bir sorunu Google üzerinde arayarak kısa süre içerisinde çözümünü bulabilirsiniz.

1- WordPress SEO Nasıl Yapılır?

WordPress SEO  için en önemli noktalardan bir tanesi SEO dostu tema seçimidir. Neredeyse her tema üreticisi bizim temamız tamamen SEO uyumlu – SEO dostu gibi şeyler söylemektedir. Tabiki de her tema SEO dostu değildir. Eğer tema sizin için çok fark etmeyecek ise biraz araştırma yaparak uygun bir tema bulabilirsiniz. Hoşunuıza giden bir tema var ve bu temanın da SEO skoru kötü ise ilerleyen aşamalarda kullanacağımız optimizasyon eklentileri ile idare eder bir duruma getirebilirsiniz.

WordPress SEO Dostu Tema Nasıl Seçilir?

WordPress SEO tema bulmak için 2 önemli noktaya dikkat edilmesi gereklidir.

  •  Mobil Duyarlı Görünüm: Günümüzde internet daha çok mobil cihazlardan kullandığı için mobil tasarıma dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Bu hem websitenize gelecek ziyaretçilerin daha rahat işlem yapabilmesi hem de arama motorlarının önem verdiği bir SEO kriteri
  •  Tema Boyutu ve Eklentileri: Temanın hızlı olabilmesi için gereksiz eklenti ve dosyaların az olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu gereksiz eklenti  ve dosyalar sitenizi yavaşlatacak ve açılma hızı için size büyük kayıplar verebilir.

Bulduğunuz temanın hafif olup olmadığını test etmek için temanın yanında gelen eklentilere bakabilir ve GTmertix üzerinden sorgu yapabilirsiniz.  Temanın demo kurulum linkini sorgulayarak açılış hızı ve sorgu sayısına bakabilirsiniz. Ne kadar düşük sorgu sayısı var ise o kadar hızlı açılma olasılığı yüksektir.

2- Site Adı ve Açıklama Ayarları

WordPress SEO için dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de başlık ve açıklamalardır. Sitenizin başlık ve açıklamasında kullandığınız kelimeler önemli ve dikkat edilmesi gereken noktadır. Site adınızı ve site açıklamasını ister meta tag oluşturucular ile oluşturabilirsiniz, isterseniz kullandığınız SEO eklentisi ile düzenleyebilirsiniz.

  • Site adınız için kullanacağınız maksimum karakter  sayısı 60 olmalıdır.
  • Site açıklaması için kullanacağınız maksimum karakter sayısı 160 olmalıdır.

Bu açıklamalarda anahtar kelimenizin geçmesine dikkat edin. Hem başlıkta hem de açıklamada anahtar kelimenizin yer alması Google sıralasında sizler için büyük katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda arama motorları tarafından indexlendiğinde de kullanıcıya çekmelidir.

3- WordPress SEO URL Ayarları

Bu kısımda WordPress’in kendi ayarlar kısmından gerçekleştireceğimiz birkaç ayar var.  Bunlardan en önemlisi kalıcı bağlantılar yani websitenin link yapısı kısmı.

Wordpress SEOWebsitenizin kalıcı bağlantılar ayarlarından URL yapınızı en başta seçminiz sizin için büyük avantajdır. Yazılarınızı yazdıktan sonrasın ve bu yazılar index almaya başladıktan sonra yapacağınız değişiklikler 404 hatası vermeye başlayacaktır. Sonrasında 301 yönlendirmeleri ile uğraşmak sizin için oldukça zor olacaktır

Hem SEO açısından hem de kullanıcılara biraz daha çekme anlamında link yapılırarınızın

  • https://seoskop.com/yazi-adi

şeklinde olması tavsiye edilmektedir. Bu sayede anahtar kelimeniz URL kısmında geçmiş olacak ve sizlere ekstra avantaj sağlayacaktır.

4- WordPress SEO Eklentisi

WordPress SEO eklentileri ile SEO yapmak çok daha rahat bir hal alıyor diye en başta da belirtmiştik. WordPress için aslında onlarca SEO eklentisi var bunların hepsini deneyerek sonuç almak bizler için oldukça uzun sürecektir. Bu yüzden test edilmiş, başarılı sonuçlar alınmış ve çoğu uzman tarafından tavsiye edilen eklentileri kullanabilirsiniz.

WordPress kullanan website sahiplerinin %90 All in SEO ya da Yoast SEO kullanmaktadır. Burada seçim sizlere kalmış. İkisini de iyice araştırabilir buna göre tercih edebilirsiniz. Bu websitesi üzerinde uzunca bir süre Yoast SEO Premium kullandıktan sonra All in SEO ücretsiz versiyonu kullandım. Sıralamada açıkcası biraz etkisi oldu.

Şu anda Rank Math SEO kullanılıyoruz ve diğer eklentileri göre açıkcası biraz daha verimli. Aynı zamanda diğer eklentilerde ücretli olan eklentiler bu eklentide ücretsiz. Başlangıç için Rank Math SEO kullanabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz Worpdpress SEO eklentileri

  • All in SEO Pack
  • Yoast
  • Rank Math SEO
  • Premium SEO Pack

Blogumuzda yakın zamanda detaylı kullanım ve karşılaştırma yazısı yayınlanacaktır. Takip edebilirsiniz.

5- WordPress Cache (Hızlandırma) Eklentisi

Cache eklentileri ile Websitenizin önbelleğini alarak daha hızlı açılmasını sağlayabilir, css ve java kodlarını küçülterek açılma sırasında gerçekleşen sorgu sayısını düşürebilirsiniz. Cache eklentisi olarak W3 Total Cache’nin ücretsiz sürümünü ya da WP Fastest Cache Premium sürümünü kullanabilirsiniz.

Eğer W3 kullanacaksanız eklentiyi etkinleştirdiğiniz ayarları kullanabilirsiniz. Wp Fastest Cache Premium kullanacaksanız Google üzerinde ayarlarını detaylı olarak anlatan bloglardan yararlanabilirsiniz.

Aynı zamanda Lite Speed Cache destekleyen bir sunucu kullanıyorsanız Worpdress istenizde de Lite Speed Cache kullanmanızı tavsiye ederiz.

6- WordPress Sitemap Oluşturma 

Eğer belirttiğimiz WordPress SEO eklentilerinden birini kullanıyorsanız sitemap dosyasınızı bu eklentiler ile otomatik olarak oluşturabilirsiniz. Sitemap dosyası arama motorları sitenize geldiğinde sayfalar arası gezinmeyi oldukça kolaylaştırır. Tarama bütçesinden kazanarak daha hızlı index alabilirsiniz.

Hızlı index alma adlı yazımızı okuyabilir ve arama motorlarında daha hızlı fark edilebilirsiniz.

7- Search Console Bağlantısı ve Sitemap Tanımlama

Sitemap dosyanızı eklenti ile oluşturduğunuzu varsayalım. Bu site haritasını Google arama motoruna tanımlamanız gereklidir. Bunun için öncelikse Search Console bağlantısını gerçekleştirmeniz gerekli. Doğrulamayı yaptıktan sonra site haritanızı tanımlayarak bilgilendirebilirsiniz.

Aynı zamanda bağlantılar kısmından da sitenize gelen ve dışa açılan bağlantıları kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir